Biznes-24h.pl > Artykuły > Zależność pomiędzy strategią, a systemem CRM oraz główne korzyści wynikające z jego stosowania

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

Zależność pomiędzy strategią, a systemem CRM oraz główne korzyści wynikające z jego stosowania

Zanim zastanowimy się nad sposobami przygotowania i prowadzenia projektu wdrożeniowego, skupmy przez chwilę uwagę na operacyjnych korzyściach, jakie daje posiadanie systemu CRM. Czy jest to rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorstw? Czy istnieje granica wyznaczająca próg opłacalności inwestycji w tego typu oprogramowanie?

Aby odpowiedzieć na te pytania menadżerowie, definiując strategię, są zmuszeni do analizy przedsiębiorstwa pod względem wielu czynników wpływających na możliwości jej zastosowania. Należą do nich: otoczenie polityczne, ekonomiczne, społeczne, technologiczne (w którym działa firma), struktura i kultura organizacji, jej zasoby ludzkie oraz finansowe. Wśród tych czynników kluczową rolę należy przypisać informacjom dostępnym dla przedsiębiorstwa.

Niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia kultura organizacyjna. Jest to wartość bardzo cenna, szczególnie w wypadku przeprowadzania głębokich zmian w polityce firmy. Kultura organizacyjna, utrwalana poprzez system formalnych i nieformalnych zachęt oraz nagród a także poprzez naśladowanie doświadczonych pracowników, wpływa na atmosferę pracy. Odnosi się to zarówno na poziomie kierownik – pracownik, jak i pracownik – klient.

Aby zapewnić zmianę i dostosowanie, a także utrwalenie elastycznej kultury organizacyjnej w ramach planu szerokiego wdrożenia CRM, kierownictwo firmy powinno sformułować podstawowe zasady dotyczące 3 głównych sfer: marketingu, operacji liniowych i zarządzania zasobami ludzkimi (potrzeby klientów i możliwości ich zaspokojenia, polityka zatrudnienia).Pomoże to firmie polepszyć znacznie kondycję finansową.

Jeżeli chodzi o warunki zewnętrzne, mamy tu na myśli nie tylko relacje z konkurencją firmy, ale głównie relacje z klientem. Dotarliśmy do informacji, która jest kluczowym czynnikiem jeżeli chodzi o zależności miedzy strategią a całym systemem.

Wyjście od zapotrzebowania firmy w informacje i skali jej działania jest dobrym sposobem na określenie potrzeb, które mógłby zrealizować system informatyczny. Pomocna będzie tutaj głęboka merytoryczna wiedza menedżerów o procesach zachodzących w firmie oraz na zrozumieniu celów biznesowych przedsiębiorstwa i założeń zarządzania relacjami z klientami. Zebrane informacje, które zostają wprowadzone w system informatyczny mają za zadanie ułatwić pracownikom tworzenie bazy danych oraz korzystanie z niej, co przełoży się na oszczędność czasu.

Opiszmy pokrótce korzyści wynikające z takiego stanu rzeczy. Automatyzacja to pierwotne zadanie wszystkich systemów informatycznych. Jeśli jest możliwe uporządkowanie, a następnie zapisanie w formie algorytmu pewnych powtarzalnych czynności, program komputerowy może wyręczyć ludzi w ich wykonywaniu.

Udoskonalona komunikacja wiąże się z tym, że pracownicy są w stanie nawiązać większą ilość kontaktów z klientami i w łatwy sposób umieścić informacje w systemie. Motywacja pracowników to pojęcie łączone tradycyjnie z poprawą wyników (wielkości sprzedaży czy zysku) i nagrodą za ich osiągnięcie (premie za realizację postawionych celów, nagrody, wyjazdów motywacyjnych). Kontrola polega na bieżącym weryfikowaniu działania funkcjonalności systemu oraz na monitorowaniu efektów pracy. Opcje analityczne stają się niezwykle pomocne w procesie kontroli, dają bowiem możliwość sporządzania raportów czy sprawozdań okresowych w celu ich analizy i wyciąganiu wniosków na kolejne okresy.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019