Biznes-24h.pl > Artykuły > Systemy informatyczne a zarządzanie wiedzą w firmie

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

Systemy informatyczne a zarządzanie wiedzą w firmie

Samo gromadzenie wiedzy nie jest gwarancją sukcesu dla przedsiębiorstwa. Wyłącznie informacje odpowiednio zmodyfikowane, wyselekcjonowane i dostarczone we właściwym czasie są istotne w zarządzaniu firmą. W biznesie można łatwo zauważyć rosnące zainteresowanie dziedziną, która nosi nazwę zarządzanie wiedzą. W nowoczesnych przedsiębiorstwach, posiadających innowacyjne systemy informatyczne równie ważne co gromadzenie infromacji jest efektywne zarządzanie wiedzą, którą z nich czerpią.

Istnieje kilka rodzajów różnych systemów umożliwiających zarządzanie zasobami wiedzy. Są to m.in. systemy zarządzania dokumentami (ang. Document Management), które pozwalają na gromadzenie i klasyfikowanie dokumentów przez co łatwiejszy staje się dostęp do nich i ich wyszukiwanie, a także kontrolowanie prac, wykonanych na dokumentach. Innym przykładem są systemy obiegu pracy (ang. Workflow), które odpowiadają za realizowanie procedur postępowania z dokumentacją. Jest to świetne narzędzie do automatyzacji procesów biznesowych. Istnieją także systemy wspomagania decyzji (eksperckie), które mają za zadanie wykorzystywanie zgromadzonej wiedzy w celu pełnienia funkcji planistycznych i decyzyjnych. Te interkatywne systemy komputerowe umożliwiają kierownikom zdobycie skondensowanej, zanalizowanej informacji i ułatwiają podjmowanie decyzji obciążonych dużym ryzykiem, niestandardowych.

Złożone sysytemy informatyczne, które usprawniają zarządzanie zasobami wiedzy w firmie stają się coraz bardziej powszechne. Współczesne koncepcje zarządzania kładą nacik na tworzenie warunków do owocej współpracy, gdzie kreowana jest nowa wiedza, co pozwala lepiej realizować cele przedsiębiorstwa. Tylko systemy wdrożone ze względu na konkretne potrzeby firmy są w stanie zapewnić jej przewagę konkurencyjną. Zastosowanie nawet prostego i niezbyt złożonego systemu, pozwalającego na gromadzenie wiedzy jest dla firmy atutem, jeżeli tylko jest on wykorzystywany do realizowania konkretnych celów. System informatyczny to jedynie narzędzie, które ułatwia zarządzanie wiedzą w firmie i spełnia swoją funkcję jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście odpowiada potrzebom danego przedsiębiorstwa.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019