Biznes-24h.pl > Artykuły > System MRP II – wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwa produkcyjnego

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

System MRP II – wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwa produkcyjnego

Przedsiębiorstwo produkcyjne, podobnie jak każda inna firma, potrzebuje efektywnego zarządzania we wszystkich obszarach swojej działalności, nie tylko w procesach produkcyjnych. Jako uzupełnienie systemu MRP, wspomagającego planowanie zapotrzebowania materiałowego, warto wykorzystać również system MRP II (ang. Manufacturing Resource Planning), który pozwala planować wszystkie zasoby przedsiębiorstwa produkcyjnego. Zadania systemu obejmują m.in. kierowanie planowaniem operacyjnym w jednostkach firmy, planowanie finansowe oraz przeprowadzanie symulacji odpowiedzi na pytania „co się stanie, jeżeli…”. Prawidłowe planowanie zapasów produkcyjnych firmy nie opiera się wyłącznie na systemie informatycznym – duże znaczenie mają także umiejętności pracowników, dbałość o aktualizację baz danych oraz korzystanie z pozostałych zasobów firmy. System MRP II jest złożoną koncepcją zarządzania w firmie umożliwiającą wykorzystywanie potencjału pracowników w sposób bardziej efektywny.

System MRP II łączy wszystkie swoje funkcje, by móc analizować wszelkie dane i umożliwiać swobodny przepływ informacji i tym samym generować strategie działania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Podejście systemu MRP II różni się znacząco od systemów, które wdrażane są, by planować i kontrolować konkretną działalność firmy. MRP II jest z definicji w pełni zintegrowany i w swoich analizach łączy wszystkie zadania przedsiębiorstwa: począwszy od planowania zasobów produkcyjnych, a skończywszy na planowaniu finansowym, uwzględniając także planowanie sprzedaży.

System MRP II ściśle współpracuje z systemem MRP – ten odpowiada za prognozy sprzedaży, które określają surowe zapotrzebowanie materiałów. Systemy MRP i MRP II bazują na głównym harmonogramie produkcji i dzielą go na konkretne plany dla każdego produktu na linii produkcyjnej. Podczas gdy MRP pozwala na koordynację zakupu surowych materiałów, MRP II ułatwia opracowanie szczegółowego planu produkcji, który uwzględnia możliwości maszyn oraz ludzi, a także pozwala na planowanie sprzedaży. System MRP II zapewnia również informacje o koszcie produkcji, co umożliwia precyzyjne planowanie finansowe w firmie, czas pracy i ilość zużytych materiałów oraz finalną wielkość produkcji.

Podsumowując, system MRP II to użyteczne narzędzie w przedsiębiorstwie produkcyjnym, które pozwala kontrolować wiele obszarów działalności firmy jednocześnie. Zapewnia lepszą kontrolę zapasów, efektywne planowanie finansowe, szczegółowe planowanie zapasów produkcyjnych, poprawę jakości i kontrolę jakości wielu procesów, a także dokładną ewidencję zasobów przedsiębiorstwa.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019