Biznes-24h.pl > Artykuły > System informatyczny a system informacyjny w zarządzaniu – czym to się różni?

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

System informatyczny a system informacyjny w zarządzaniu – czym to się różni?

Wielu z nas sądzi, ze system informatyczny i system informacyjny to pojęcia tożsame. Jest to prawda, ale jedynie wtedy, kiedy pod uwagę brana byłaby literatura w języku angielskim – tam, te terminy funkcjonują zamiennie. W języku polskim są to jednak dwa odrębne pojęcia, oznaczające zupełnie coś innego.

System informacyjny najłatwiej opisać jako wielostopniową strukturę, która pozwala użytkownikowi na przetwarzanie informacji wejściowych w wyjściowe. System informatyczny jest zaś odrębnym, skomputeryzowanym elementem systemu informacyjnego. Coraz częściej komputeryzuje się systemy informacyjne, by zwiększyć wydajność systemu zarządzania, ponieważ w efekcie system informatyczny pomaga formalizować strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, możliwa jest automatyzacja zadań, zwiększa rozpiętość kierowania, zapewnia pożądane informacje w bardzo krótkim czasie, a także umożliwia koordynację pracy wielu oddziałów tego samego przedsiębiorstwa.

Systemy informacyjne mają także znaczący wpływ na podstawową strukturę organizacji, a także na zarządzanie pracą. Najczęściej, duża część organizacji tworzy oddzielną jednostkę, która będzie miała za zadanie zajmowanie się systemem zarządzania informacją. Odpowiada ona za korzystanie z sysytemu informacyjnego, a także jego doskonalenie zgodnie z potrzebami firmy i szukaniem dla niego coraz to nowych zastosowań. Oprócz tego informacja wpływa także na firmę w taki sposób, że jest możliwość eliminacji pewnych szczebli hierarchii kierowniczej. Systemy informacyjne ułatwiają również utrzymywanie kontaktu z dość dużą liczbą pracowników.

Praktyczne zastosowanie systemu informacyjnego jest sprawdzeniem jego wartości. Przede wszystkim, system informacyjny powinien być nieskomplikowany w użyciu tak, by korzystanie z niego nie wymagało od użytkownika wielkiej wiedzy w zakresie informatyki. System powinien również działać tak, by można było mieć możliwość łatwego wprowadzenia nowych danych lub wyszukiwania pewnych informacji bardzo szybko. Systemy infromatyczne różnią się od informacyjnych głównie tym, że służą jedynie do przetwarzania danych, a nie do ich analizy.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019