Biznes-24h.pl > Artykuły > System APS – planowanie działań w firmie

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

System APS – planowanie działań w firmie

Każdy menedżer zdaje sobie sprawę jak ważne dla przedsiębiorstwa jest doskonałe planowanie. Szczególnie w obszarze, jakim jest zarządzanie produkcją, konieczne jest, by wszystkie materiały i części do produkcji zostały dostarczone na czas w celu wyeliminowania zbędnych przestojów w procesie. Oprócz systemów MRP i MRP II, istnieje jeszcze jeden, bardziej kompleksowy niż pozostałe dwa – system APS (ang. Advanced Planning and Scheduling).

System APS odnosi się do procesu zarządzania produkcją, w którym materiały i moce produkcyjne są zoptymalizowane tak, by zaspokoić popyt na dany produkt. Systemy APS szczególnie dobrze sprawdzają się w przedsiębiorstwach, gdzie mniej skomplikowane planowanie operacyjne niekoniecznie poradzi sobie z optymalizacją działań, które często są złożone i ściśle powiązane ze sobą. Takie systemy nie radzą sobie z odpowiednim dopasowaniem popytu do sytuacji na rynku, zmiennej zdolności zasobów firmy oraz dostępności materiałów lub części. Materiały i zdolności planowane są oddzielnie i z tego powodu, wiele mniej skomplikowanych systemów do zarządzania operacyjnego nie zauważa ograniczonej dostępności materiałów lub zmniejszonych zdolności pordukcyjnych. Powoduje to często generowanie planów, które nie zawsze są wykonalne. W przeciwieństwie do tych systemów, system APS jednocześnie planuje i ustala harmonogramy dla produkcji opartej na dostępności materiałów, siły roboczej, a także mocach produkcyjnych, co umożliwia pełną optymalizację zadań w firmie.

Systemy APS będą się sprawdzać w przedsiębiorstwach, gdzie wytwarza się wiele różnych produktów. W tej sytuacji, system ten pomaga perfekcyjnie zaplanować produkcję dostosowując ją do mocy produkcyjnych, a także możliwa jest optymalizacja działań tak, by wyprodukować odpowiednią ilość każdego produktu. Co więcej, systemy APS są powszechnie stosowane w firmach, w których wytwarza się produkty, które potrzebują dużej ilości komponentów oraz zadań produkcyjnych, a także w takich, gdzie produkcja wymaga częstych zmian w harmogramie, które są trudne do przewidzenia przez rozpoczęciem procesu produkcyjnego.

Z wykorzystaniem systemu APS planowanie operacyjne w przedsiębiorswie produkcyjnym staje się o wiele mniej skomplikowane i czasochłonne. Umożliwia pełną integrację wszystkich procesów składajacych się na wytworzenie produktu finalnego, co jest bardzo ważne dla płynnego i efektywnego funkcjonowania każego przedsiebiorstwa.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019