Biznes-24h.pl > Artykuły > Skuteczne planowanie i kontrola projektów w firmie – system PERT

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

Skuteczne planowanie i kontrola projektów w firmie – system PERT

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć przedsiębiorstwo, dla którego ważnym aspektem działalności nie byłby rozwój własny. Firmy decydują się na coraz bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, inwestycje, wdrażanie nowych technologii i strategii. Ważne jest, by wszelkie decyzje te były poprzedzone dogłębną analizą, by zminimalizować ryzyko w jak największym stopniu. Do wykonania takich operacji posłuży system PERT (ang. Project Evaluation and Review Technique).

System PERT posługuje się metodą, która służy do planowania i kontrolowania projektu, wykorzystywany jest z powodzeniem w coraz prężniej rozwijającej się dziedzinie, jaką jest zarządzanie projektami. System PERT definiuje projekt jako diagram sieciowy, czyli graf, którego wierzchołki symbolizują zadania składające się na dany projekt, a łuki obrazują ukierunkowane powiązania między tymi zadaniami. Dodatkowo są do nich przypisane czasy, których wymaga wykonanie kolejnych czynności tak, by można było przejść do następnego zadania.

Najważniejszym zadaniem systemu PERT jest analiza ścieżki krytycznej. Duża ilość danych dotyczących projektu jest organizowana i przedstawiana na wykresie tak, by mogły być wykorzystane w procesie podejmowania decyzji obciążonych dużym ryzykiem. Na wykresie również wyraźnie widać zależności - relacje pierwszeństwa - między poszczególnymi elementami projektu. System ten pomaga także w potencjalnym zmniejszeniu czasu trwania projektu dzięki przeprowadzeniu dogłębnej analizy zależności między zadaniami i zaprojektowania ich tak, by tam gdzie to możliwe zadania mogły być wykonywane jednocześnie.

W bezpośrednim związku z pracą nad tworzeniem, wdrażaniem, a także kontrolą projektu jest zarządzanie ryzykiem. Dobry menedżer dba o to, by na bieżąco kontrolować i w razie konieczności obniżać ryzyko do akceptowalnego poziomu, czyli takiego, który nie zakłóca założeń projektu. By to zrobić, należy najpierw zaprojektować całą infrastrukturę organizacyjną, by można było podjąć działania eliminujące lub izolujące ryzyko. Niezwykle istotne jest to, by przewidzieć odpowiednie rezerwy czasowe i pieniężne, by zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą wyniknąć podczas planowania projektu, bądź podczas samego wykonywania prac projektowych.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019