Biznes-24h.pl > Artykuły > Precyzyjne planowanie produkcji – system MRP

Prowadzisz firmę? Szukasz nowych rozwiązań, by unowocześnić i usprawnić działalność swojej firmy? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci we wdrożeniu pomocnego systemu informatycznego, zarejestruj się już teraz! Wystarczy tylko, że dodasz zlecenie, a oferty interesujących cię usług informatycznych będziesz miał na wyciągnięcie ręki!

Precyzyjne planowanie produkcji – system MRP

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi posiadać niezawodny system umożliwiający planowanie zapotrzebowania materiałowego. Systemem najczęściej wykorzystywanym w firmach jest system MRP (ang. Material Requirements Planning). Służy on do planowania produkcji i kontroli zapasów, by móc sprawnie zarządzać procesami produkcyjnymi w przedsiębiorstwie. System MRP zaprojektowany jest tak, by jednocześnie spełniać trzy główne cele: po pierwsze, zapewnia informacje o dostępności materiałów do produkcji oraz produktów, które gotowe są, by dostarczyć je do klienta. System ten pozwala także na utrzymywanie najmniejszych zapasów materiałów i produktów w sklepach, a także umożliwia planowanie procesu produkcyjnego, terminów dostaw oraz zakupów.

Podstawowe funkcje systemu MRP obejmują kontrolę inwentaryzacji, rachunek przetwarzania materiałów i planowanie zapotrzebowania materiałowego. System MRP umożliwia przedsiębiorstwom utrzymywać niski poziom zapasów. Firmy produkcyjne, niezależnie od tego, jaki produkt wytwarzają, codziennie zmagają się z podobnymi problemami – klienci chcą mieć dostęp do produktów w czasie krótszym niż ten potrzebny do ich wytworzenia. Z tego właśnie względu konieczne jest perfekcyjne planowanie produkcji, a dzięki systemowi MRP jest to o wiele mniej skomplikowane i pracochłonne.

Przedsiębiorstwa muszą kontrolować typy i ilości materiałów, które kupują, planować jakie produkty muszą być wytwarzane i w jakich ilościach oraz mieć pewność, że są w stanie zaspokoić potrzeby klientów. System MRP pomaga uniknąć podjęcia złej decyzji w każdym z tych obszarów i tym samym zabezpiecza firmę przed stratami finansowymi oraz zapewnia płynność procesów produkcyjnych. Prócz tego, korzyści z implementacji systemu MRP w przedsiębiorstwie są nieocenione. Przede wszystkim, czas realizacji zamówień ulega skróceniu, a także firma zyskuje możliwość redukcji zamówień niezrealizowanych wskutek braków części lub materiałów, jak i zmniejszenia liczby pracowników odpowiedzialnych za planowanie zaopatrzenia materiałowego.

System MRP łączy wykonywanie wielu czynności, które niezbędne są do tego, by proces produkcji przebiegał prawidłowo. Mając do dyspozycji informacje o zgodnym z harmonogramem czasie wytworzenia kolejnych części składowych produktu finalnego i biorąc pod uwagę właściwe terminy dostaw materiałów, system MRP pomaga rozdzielić zamówienia w czasie, w taki sposób, by materiały lub części były dostępne, gdy są niezbędne na danym stanowisku roboczym. Gwarantuje to bardzo dokładne planowanie produkcji i uniknięcie zbędnego magazynowania materiałów. Co więcej, system MRP jest elastyczny, a to umożliwia szybką aktualizację harmonogramów w procesie produkcji, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Masz firmę? Zarejestruj się!

Najnowsze zlecenia

  • Szukam kursu SketchUp, Łódź
    Dzień dobry, jaka jest cena za kurs SketchUp ? Interesuje mnie kurs od podstaw w celu nabycia umieję...
    Dodano: 27-08-2019